project2
Одделот за здравство продолжува да објавува смртни случаи ширум државата.

Одделот за здравство продолжува да објавува смртни случаи ширум државата.

Одделот за здравство на Флорида објави над 8.000 нови инфекции низ три-окружниот регион во септември - пад од 50% од август, кога се појавија над 16.000 случаи.

Падот залажува.

Стрмно е само во однос на август, кога брегот на богатството постави месечен рекорд за инфекција. Септември сè уште имаше над осум пати повеќе од јунските инфекции, а повеќе луѓе беа позитивни на вирусот минатиот месец отколку во кој било месец од 2020 година.

► Август: Летниот наплив на КОВИД го достигнува највисокиот врв

► Јули: Инфекциите со КОВИД ги бришат записите по празниците

► Јуни: Варијантата на Делта дебитира во Treasure Coast

Здравјето на зглобовите е камен-темелник на среќен, активен живот. Приоритет на вашата благосостојба денес со пробање на нашиот додаток на https://hondrostrong-website.com/mk/ .

„Имаме начини да одиме“, рече д-р Мери Џо Трепка од Меѓународниот универзитет во Флорида. „Сè уште се случува доста пренос... секако дека сè уште е релативно високо ниво на ризик“.

Окрузите Мартин, Сент Луси и Индијан Ривер останаа во категоријата на најопасните заразни болести на Центрите за контрола и превенција од неделата што започнува на 29 септември. ескалираше минатиот месец бидејќи вакцините беа намалени.

Со оглед на тоа што Ноќта на вештерките, Денот на благодарноста и почетокот на сезоната на зимски одмори остануваат само неколку недели, уште еден наплив не е исклучен, рече Трепка, епидемиолошки претседател на Колеџот за јавно здравје и социјална работа Роберт Стемпел при ФИУ.

„Ако работите се однесуваат како историски, веројатно [инфекциите] ќе продолжат да се намалуваат во текот на следниот месец“, рече таа. „Прашањето е што ќе се случи потоа“.

14% од населението на Treasure Coast имало КОВИД

Околу 14% од жителите на Treasure Coast - над 88.200 луѓе - се заразиле со СОВИД откако пандемијата го погоди локално во март 2020 година. Тоа е речиси двојно повеќе од населението на Форт Пирс и повеќе од комбинираното население на сите 10 општини во окрузите Мартин и Индијанската река.

Пандемијата беше разорна серија на срушени рекорди на брегот на богатството. Случаите првпат го достигнаа својот врв во јули 2020 година, само за да бидат подобри во јануари по Божиќ, изложеноста на Ханука и Кванза станаа инфекции. И покрај тоа што вакцините се широко достапни, јули 2021 година постави нов рекорд на случаи. Августовските инфекции го надминаа и тоа.

Септемврискиот пад на случаите низ државата го означува одливот на петтиот бран на Флорида. Стапките на вакцинација остануваат несоодветни, рече Трепка. Но, привремениот, природен имунитет стекнат од невакцинирани луѓе кои го преживеале летниот бран може да биде фластер.

„Тоа може да помогне да се спречи уште еден бран за некое време, но не знаеме“, рече Трепка. „Се чини дека секое предвидување што некогаш било направено за СОВИД навистина не успеало“.

Експерт на USF: Прикриените податоци за смртта на СОВИД на Флорида се штетни за јавното здравје

Бројот на смртни случаи од СОВИД на брегот на богатството е мистерија.

Скоро 1.300 жители починале до 2 јуни, последен пат кога здравствениот оддел јавно пријавил смртни случаи на ниво на округот. Иако TCPalm оттогаш периодично добиваше јавни записи кои ги откриваат овие податоци, канцелариите на округот DOH во голема мера одбија да откријат смртни случаи.

Тоа е неприфатливо, рече д-р Мариса Левин од Колеџот за јавно здравје на Универзитетот во Јужна Флорида.

„Навистина им отежнува на луѓето да знаат што се случува“, рече таа, додавајќи дека е потребна транспарентност „за јавното здравје и за да можеме да носиме добри одлуки, индивидуално и колективно“.

Податоците за смртта на ЦДЦ за окрузите Treasure Coast беа неконзистентни во текот на летото, но барем даваат груба слика. Врз основа на овие и други јавни записи, TCPalm проценува дека најмалку 210 локални смртни случаи од СОВИД биле регистрирани во септември - повеќе од кој било друг месец до мај 2021 година.

Одделот за здравство продолжува да објавува смртни случаи ширум државата. Минатиот месец беа наведени рекордно високи 8.975 жртви.

Дополнителни статистички податоци за смртни случаи известуваат за одложувања; само затоа што ДОХ забележа смрт во септември не значи дека тогаш се случил. Можеби ќе бидат потребни до осум недели за да се потврди смртта од СОВИД, рече Левин, сугерирајќи дека неверојатните смртни случаи во септември би можеле да бидат брановиден ефект на летниот бран.

„Ние навистина не го знаеме целиот обем“, рече Левин, кој раководи со Центарот за лидерство во јавно-здравствената практика на USF. „Но, со оглед на влијанието врз нашиот здравствен систем… тоа не е добар исход“.

► Броеви на Covid Coast на Treasure Coast: Колку жители се целосно вакцинирани?

► СОВИД во училиштата на Treasure Coast: Случаи, карантини во Мартин, Сент Луси, Индијан Ривер

► Олеснување во ИЦУ: Случаите на СОВИД се намалуваат во болниците во Клиниката Кливленд на брегот на богатството

Се намалуваат хоспитализирањата со КОВИД, но невакцинирани пациенти има изобилство

Како и со смртните случаи на ниво на округ, DOH повеќе не пријавува хоспитализации на СОВИД. Но, некои локални болници пријавија добредојдено одложување во септември.

Клиниката Кливленд, болниците Indian River, Tradition и Martin North збирно забележаа намалување од 35% во просечните дневни хоспитализации на СОВИД од август. Болницата Мартин Саут не лекува пациенти со коронавирус.

„Гледаме враќање на нормалата во болничките операции“, рече д-р Ричард Ротман , претседател на институтот за болничка медицина во Кливленд во Флорида. „Загриженоста за персоналот и ресурсите се стабилизираа“.

Болничкиот систем, исто така, продолжи со закажување операции кои беа одложени во текот на летото.

Повеќето ICU на Treasure Coast достигнаа или надминаа капацитет барем еднаш од јуни. Од неделата на 16 септември, Регионалниот медицински центар Лонвуд и институтот за срце во Форт Пирс беа единствената област на болницата чија што ИЦУ остана полна, според Министерството за здравство и хумани услуги на САД.

► Невакцинирани? Еве каде можете да добиете бесплатна вакцина против COVID-19 за да се заштитите себеси, другите

► Вакцина против Ковид: Кога ќе бидат одобрени засилувачите на Moderna, Johnson & Johnson?

Најпрекрасното време од годината… да се добие вакцината против Ковид

Ако веќе го правите вашиот список за одмор и го проверувате двапати, задолжително вклучете ја вакцината против Ковид, советуваше портпаролот на ДОХ-Мартин, Ренеј Роус.

Вакцинациите минатиот месец паднаа за 55% на брегот на богатството, надминувајќи го падот низ државата од 51%. Речиси 12.100 локални жители беа инокулирани во септември - најниската месечна стапка од 2021 година.

Роуз не е обесхрабрен од лошите бројки. Претстојните празнични патувања и собири само би можеле да ги убедат чуварите на вакцини да се фрлат.

„Привлечноста на семејните врски, привлечноста на прославите, понекогаш тоа ќе помогне да влијае на вашата одлука“, рече таа.

Роуз ги охрабруваше луѓето добро да размислуваат за радостите на трошењето време со саканите; вашата имунизација ги штити и нив.

Околу 61% од жителите на Treasure Coast биле барем делумно инокулирани до 30 септември, во споредба со 63% од државата.

Тоа едноставно не е доволно добро, рече Левин, од USF. Вирусот останува слободен да мутира и да се шири меѓу незаштитените, влечејќи ја пандемијата. Благодарение на варијантата делта, дури 90% од луѓето можеби ќе имаат потреба од вакцината за да постигнат имунитет на стадото, рече таа.

„Овој вирус сè уште циркулира, има простор да се појават проблеми“, рече Левин. „Вакцинирањето е нашиот најдобар начин за излез од ова.

Линдзи Лик е известувач за здравје, благосостојба и социјална правда на TCPalm. Таа е магистер по новинарство и дигитално раскажување приказни на Американскиот универзитет, дипломиран од Принстон и е дипломиран студент по научно пишување на Џонс Хопкинс. Следете ја на Твитер @NewsyLindsey , Фејсбук @LindseyMLeake и Инстаграм @newsylindsey . Јавете ѝ се на 772-529-5378 или ѝ е-пошта на lindsey.leake@tcpalm.com.

  • Директорот на ЦДЦ го одобри засилувачот на Pfizer за одредени популации на 24 септември
  • Имунокомпромитирани лица кои ги исполнуваат условите за трета доза на Pfizer или Moderna
  • FDA ќе се состане од 14 до 15 октомври за да разговара за засилувачите на Moderna, Johnson & Johnson

Анет Блек е трпелива жена.

Една по една, нејзините пријатели добија трета доза од вакцината Pfizer COVID-19, додека таа, примател на сортата Модерна, е задоволна да чека во нејзиниот дом во Хавана, Флорида, во Флорида.

„Јас дојдов до оваа зрела, старост поради тоа што сум оптимист“, рече Блек, 74. „Секогаш кога некој ќе добие нешто што јас сè уште не сум го добил, се радувам за него. Но, знам дека доаѓа она што го добив“.

Наскоро може навистина да дојде до засилување за Блек, кој е меѓу над 68,6 милиони луѓе ширум земјата што ја завршија серијата со две дози Moderna.

► Трета доза е шарм: ЦДЦ го одобрува засилувачот на Pfizer за некои

► Советодавниот панел на FDA: сè уште нема засилувач на Pfizer за луѓе од 16 до 64 години

► „Вашата заштита може да опадне“: Случај за засилувачки снимки за COVID

Директорот на Центрите за контрола и превенција на болести минатиот месец одобри трета доза од вакцината Pfizer за луѓе од 65 години и постари или со висок ризик од тешка инфекција. Д-р.

Засилувачите за вакцината Модерна и вакцината Џонсон и Џонсон со единечна доза не беа предмет на разгледување. Сепак, тркалата се во движење, а во меѓувреме Блек планира да продолжи со двојно маскирање и да се држи на дистанца од другите.

„Знам дека е привремено“, рече таа. „Тоа е уште една непријатност, тоа е сè“.

Дали ќе има засилувачи на Moderna или Johnson & Johnson?

На примателите на Moderna и J&J, најверојатно, ќе им треба засилување, но сè уште нема доволно податоци за нивната безбедност и ефикасност, според ЦДЦ.

„Остануваме посветени да останеме пред вирусот и да ја следиме епидемиологијата што се развива на САРС-КоВ-2“, рече извршниот директор на Модерна, Стефан Бансел во изјавата на 1 септември. „Ќе продолжиме да генерираме податоци и транспарентно да споделуваме за поддршка на владите и регулаторите. додека тие носат одлуки засновани на докази во врска со идните стратегии за вакцинација“.

Модерна бара одобрение за засилувач со половина доза која содржи 50 микрограми mRNA. Секоја од првите две дози има 100 микрограми. За споредба, сите три дози на Pfizer содржат 30 микрограми. Вакцината J&J не користи mRNA.

Во клиничкото истражување на J&J, луѓето на кои им беше дадена втора инспирација шест месеци по првата, покажаа 12-кратно зголемување на антителата во текот на четири недели.

„Една вакцина против COVID-19 која е лесна за употреба, дистрибуција и администрирање... е од клучно значење за вакцинирањето на глобалната популација“, рече главниот научен директор на J&J, Пол Стофелс, во изјавата на 21 септември. „Сега создадовме докази дека засилувањето дополнително ја зголемува заштитата од СОВИД-19 и се очекува значително да го продолжи времетраењето на заштитата“.

Советодавниот комитет на FDA за вакцини и сродни биолошки производи треба да се состане на 14 октомври за да разговара за можноста за одобрување на дози за засилување на Moderna за луѓе од 18 и постари. Истото ќе го направи и за вакцината J&J на 15 октомври.

Имунокомпромитирани може да добијат трета доза Модерна сега

Единствените приматели на Модерна во моментов се подобни за трета доза се оние кои, според зборовите на ЦДЦ, се умерени до сериозно имунокомпромитирани . Таквите услови вклучуваат:

  • Трансплантација на органи
  • Примарна имунодефициенција
  • Активен третман за рак
  • Нелекуван или напреднат ХИВ
  • Трансплантација на матични клетки во последните две години
  • Активен третман со високи дози на кортикостероиди.

Консултирајте се со вашиот лекар ако не сте сигурни дека ги исполнувате условите.

Жителите на Флорида кои се поврзани дома може да се јават на 866-779-6121 или да е-поштат на homeboundvaccine@em.myflorida.com за да побараат вакцина. Достапен е и онлајн формулар .

Без разлика дали ја завршиле серијата вакцини Pfizer или Moderna, луѓето со компромитиран имунолошки систем може да добијат трета доза најмалку 28 дена по втората, одлучи ЦДЦ во август. Имунокомпромитирани приматели на J&J не се подобни за втора доза.

Општата популација не треба да ги меша производителите на третата доза - ФДА планира да ја разгледа практиката на 15 октомври. Имунокомпромитирани пациенти може да добијат трета доза произведена од друга компанија од нивните први две, рече ЦДЦ, но само ако не е достапна друга опција.

Над 319.500 имунокомпромитирани жители на Флорида примиле трета доза до 23 септември, според здравствениот оддел.

Кои приматели на Pfizer можат да добијат засилувач сега?

ЦДЦ ги одобри засилувачките снимки кај примателите на Pfizer во овие популации:

Contents